Fizjoterapeuta to ceniony zawód na całym świecie. Jest to osoba, która dzięki nabytej wiedzy, a także umiejętnościom manualnym oraz środkom technicznym potrafi skutecznie eliminować pewne procesy chorobowe. Ponadto celem tego zawodu jest zapobieganie chorobom oraz usuwanie wszelkich dolegliwości bólowych.
Zobacz także: Najważniejsze zdrowotne korzyści z pływania
Kim jest fizjoterapeuta?
Należy pamiętać, że fizjoterapeuta leczenie może prowadzić metodami nieoperacyjnymi, a także niefarmakologicznymi. Przede wszystkim celem jego pracy jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta. Oprócz tego fizjoterapeuta stara się walczyć z bólem chorego oraz wszelkimi ograniczeniami natury ruchowej. Ponadto fizjoterapeuta leczy i nadzoruje przebieg leczenia pacjentów z zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, neuromięśniowymi oraz sercowo-naczyniowymi. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że specjaliści w tej dziedzinie pracują w publicznych, a także niepublicznych placówkach służby zdrowia, hospicjach, domach opieki, placówkach oświatowych itp. Warto podkreślić, że fizjoterapeuta przeważnie specjalizuje się w określonym kierunku. W Polsce najczęściej spotkamy fizjoterapeutów od reumatologii, pulmonologii, kardiologii oraz ortopedii i traumatologii. Przeważnie u fizjoterapeuty leczą się pacjenci, którzy cierpią z powodu wszelkich dolegliwości stawowych, z bólami pleców, stanami pourazowymi i tak dalej. Do fizjoterapeuty chodzą także pacjenci chorzy po udarach z całkowitym bądź częściowym niedowładem, a także osoby po przebytej amputacji kończyny. Wszelkie prowadzone działania mają na celu głównie przywrócenie praktycznie pełnej sprawności ciała, a także zwiększenie wydolności wysiłkowej.
Praca dla fizjoterapeuty – ważne cechy
Zawód fizjoterapeuty jest bardzo potrzebnym zawodem. Żeby nim zostać trzeba uzyskać minimum tytuł licencjata na kierunku fizjoterapia – nauczanie można kontynuować na studiach magisterskich. Warto podkreślić, że na studiach, oprócz zajęć ściśle powiązanych z przyszłym zawodem( biologia, fizjoterapia, masaż, biomechanika kliniczna) studenci zdobywają również wiedzę z zakresu pedagogiki, a także psychologii. Taka wiedza jest bardzo istotna ze względu na szczególny charakter kontaktu z pacjentem. Należy pamiętać, że dobry fizjoterapeuta powinien być osobą empatyczną, ciepłą oraz otwartą. Ponadto bardzo ważna jest cierpliwość względem pacjenta. Inną istotną cechą jest taktowność, spostrzegawczość czy samodzielność w podejmowaniu wszelkich decyzji. Fizjoterapeuta musi być także odporny na długotrwały wysiłek fizyczny.