veganama.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie.

Zdrowie

Najważniejsze zdrowotne korzyści z pływania

Najważniejsze zdrowotne korzyści z pływania

Pływanie to sport, który z całą pewnością ma szereg korzystnych dla zdrowia aspektów. Warto się z nimi zapoznać oraz dowiedzieć się nieco więcej na temat głównych zalet tej formy aktywności.

Wspomaganie układu oddechowego

Wśród najważniejszych, zdrowotnych korzyści z pływania można przede wszystkim wskazać wspomaganie układu oddechowego, który pełni istotną funkcję w ciele człowieka. Dzięki regularnemu pływaniu możliwe jest zwiększenie wydolności oddechowej płuc. Standardowa pojemność płuc u człowieka to około pięciu litrów, jednak u zawodowych pływaków może się ona zwiększyć nawet do jedenastu litrów.

Zobacz także: Liczne zalety jazdy na rowerze

Pozytywny wpływ na stawy

Kolejną zaletą regularnego pływania jest pozytywny wpływ na stawy. Woda wspomaga odciążanie ciała, które staje się aż dziesięć razy lżejsze, niż wynosi jego waga. Dlatego pływanie będzie doskonałą formą aktywności dla wszystkich osób, które na co dzień zmagają się z problemami w obrębie stawów. Ten rodzaj sportu sprawdzi się także u osób po przebytych urazach i kontuzjach, ponieważ wspomaga rekonwalescencję.

Wspomaganie utraty wagi

Regularne pływanie może również wspomagać proces utraty wagi u osób, które zmagają się z nadmierną ilością kilogramów. Godzina intensywnego treningu w wodzie sprawia, że organizm człowieka intensywniej spala kalorie, co jest pomocne w procesie odchudzania. Oprócz tego pływanie wspomaga również proces budowy mięśni oraz kształtowania się sylwetki. W pływanie zaangażowane są różne partie mięśniowe, co w dużej mierze zależne jest od wybranego stylu.

Poprawa kondycji i wytrzymałości

Wśród głównych korzyści z pływania można także wskazać poprawę ogólnej kondycji oraz wytrzymałości organizmu. Pływanie jest dość wymagającą dyscypliną sportową, dlatego podczas tej aktywności bierze udział wiele grup mięśniowych oraz pracuje całe ciało. Właśnie dzięki temu możliwe jest wspomaganie kondycji oraz poprawa ogólnej wydolności ciała. Ten rodzaj sportu polecany jest wszystkim osobom, które szybko się męczą oraz pragną usprawnić codzienne funkcjonowanie swojego organizmu.

Pozytywny wpływ na nastrój

Pływanie w pozytywny sposób może również wpływać na psychikę człowieka, podobnie jak wiele innych rodzajów aktywności fizycznej. Dlatego istotne jest, by sport ten był wykonywany w sposób regularny. W wodzie każdy człowiek czuje się lekko oraz spokojnie. Dzięki temu możliwe jest odprężenie się po ciężkim dniu w pracy. Sport uwalnia endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które mają pozytywny wpływ na nastrój każdego człowieka. Osoby, które regularnie pływają, mają mniejsze ryzyko występowania depresji.

Korygowanie wad postawy

Kolejną zaletą uprawiania takiego sportu jak pływanie jest możliwość korygowania istniejących wad postawy. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się wśród dzieci, których postawy wciąż się kształtują. W tym przypadku pływanie może działać także jako doskonała profilaktyka. Pływanie polecane jest w szczególności osobom, które zmagają się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Jednak sprawdzi się także w przypadku osób wykonujących pracę siedzącą.

Udostępnij