Każdy doskonale wie, czym jest dieta wegetariańska, wegańska czy też nawet bezglutenowa. Jak się jednak okazuje, na tym lista możliwych diet się nie kończy, a jedną z ciekawszych jest z całą pewnością dieta fleksitariańska. Czym jest fleksitarianizm, jakie są jego założenia, a także jakimi charakteryzuje się zaletami i wadami? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o fleksitarianizmie.
Zobacz także: Jak zacząć przygodę z dietą wegańską?
Główne założenia diety fleksitariańskiej
Przede wszystkim na początek dowiedzieć się trzeba, że dieta tego rodzaju nie jest wynalazkiem ostatnich lat, lecz pochodzi jeszcze z lat 90 ubiegłego stulecia. Naprawdę głośno zrobiło się o niej jednak około 10 lat temu.
Fleksitarianizm to połączenie słów flexible z vegetarian, czyli elastyczność z wegetarianizmem. Jak więc można wywnioskować, jest to złagodzona wersja diety wegetariańskiej, która jak wiadomo, uważana jest za dość radykalną, ponieważ zakłada całkowite wykluczenie z jadłospisu mięsa. Fleksitarianizm nie twierdzi, że należy całkowicie wykluczyć z diety mięso, lecz jedynie zmienić proporcje posiłku. Oznacza to, że mięso powinno być obecne w diecie, lecz w znacznie ograniczonej ilości. Główny nacisk powinien być natomiast położony na produkty roślinne. Oznacza to więc wywrócenie do góry nogami obecnie obowiązującego trendu, w którym to produkt mięsny stanowi podstawę posiłku, a warzywa są do niego tylko dodatkiem.
Jak powinien wyglądać jadłospis na takiej diecie?
Skoro już wiadomo, jakie są główne założenia fleksitarianizmu, warto się teraz dowiedzieć, jak konkretnie powinien wyglądać jadłospis na takie diecie. Jakie produkty mogą więc być na niej spożywane?
Podstawą tego jadłospisu powinny być przede wszystkim produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, szeroko pojęty nabiał, orzechy, a także ziarna i nasiona.
W jakich ilościach fleksitarianizm zezwala na spożywanie mięsa? Przyjmuje się, że możliwe jest zjedzenie porcji mięsa raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Jakie są korzyści z tej diety?
Jak więc widać, dieta ta jest zupełnym przeciwieństwem do tego, do czego większość z nas jest przyzwyczajona. Naturalne jest więc pytanie, jakie są korzyści, które można dzięki takiej diecie uzyskać.
Przede wszystkim wiedzieć tu trzeba, że jest to niezwykle zdrowa dieta, ponieważ mięso w dużych ilościach niezwykle negatywnie wpływa na organizm i może doprowadzić do powstawania wielu poważnych chorób, włącznie z nowotworami. Dieta fleksitariańska nadal zezwala na jedzenie mięsa, lecz w znacznie ograniczonych ilościach, czego efektem jest poprawienie stanu zdrowia.
Oprócz samego pozytywnego wpływu na zdrowie taka dieta jest także bardzo pozytywna dla środowiska. Jak bowiem wiadomo, hodowla zwierząt przeznaczonych na mięso bardzo mocno obciąża planetę, więc zmniejszenie spożywania tego rodzaju produktów przyczynia się do poprawienia kondycji środowiska.
Czy dieta tego rodzaju ma jakieś wady?
Na sam koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie, czy taka dieta ma jakieś wady? Czy taki jadłospis ma jakieś minusy? Fleksitarianizm, podobnie jak każda inba dieta usuwająca z jadłospisu mięso, wiąże się z powstawaniem w ciele niedoboru żelaza. Z tego też powodu konieczne może być jego dodatkowe suplementowanie.