Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Czym zastąpić mięso? Poradnik dla wegetarian

22 maja 2022 czym zastąpić mięso

Jaka jest zdecydowanie najpopularniejsza dieta na świecie? Nie da się ukryć, że jest nią ta, która zakłada ograniczenie lub też całkowite wyeliminowanie z jadłospisu mięsa. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób każdego dnia zastanawia się nad tym, czym zastąpić mięso. Z jakiego zatem powodu powinno się takie działania w ogóle podejmować, a przede wszystkim, jakie są najlepsze zamienniki mięsa?

Zobacz także: Jak zacząć przygodę z dietą wegańską?

Z jakiego powodu warto ograniczyć spożywanie mięsa?

Zanim przejdzie się do kluczowej sprawy, czyli poznawania zamienników dla mięsa, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu powinno się w ogóle mięso ograniczyć. W końcu jest to doskonałe źródło białka i energii. Co więc sprawia, że powinno się znaleźć dla niego zamiennik?
Pomimo tego, że jedzenie mięsa to doskonałe źródło energii i wielu potrzebnych dla organizmu składników odżywczych, to jednak taka dieta może być źródłem także wielu bardzo poważnych chorób. Szczególnie niebezpieczne jest mięso czerwone, czyli wołowina, wieprzowina i kaczka, ponieważ zawierają one duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Są to substancje bardzo niekorzystne i niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ mogą wywoływać wiele chorób układu krążeniowego. Co więcej, dieta bogata w mięso prowadzi do otyłości, może wywoływać cukrzyce, a także może być jednym z powodów nowotworów.
Ograniczenie spożywania mięsa może być również spowodowane kwestiami etycznymi, a także ekologicznymi. Nie da się bowiem ukryć, że zwierzęta często hodowane są w bardzo złych warunkach, a ich ogromne hodowle niezwykle negatywnie wpływają na środowisko.

Najlepsze zmienniki dla mięsa

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu warto zrezygnować przynajmniej częściowo z mięsa, należy się teraz dowiedzieć, jak można je w diecie zastąpić. W końcu zawarte w nich składniki odżywcze muszą zostać do organizmu dostarczone. Co więc może być zamiennikiem w tym wypadku?
Zdecydowanie najlepszym źródłem białka, które może zastąpić w diecie mięso, są rośliny strączkowe. Co więcej, w odróżnieniu od mięsa zawierają one także niezwykle cenne mikroelementy, które dodatkowo pozytywnie wpływać będą na organizm. Szczególnie polecić w tym wypadku można soczewicę, ciecierzycę, a także fasolę.
Kolejnym bardzo często polecany zamiennikiem dla produktów mięsnych jest ten pochodzący z soi. Szczególnie polecane jest tu tofu. Jest to niezwykle często polecany produkt, ponieważ może on być zastosowany właściwie do każdej potrawy, Sam w sobie nie ma żadnego smaku, a jedynie przechodzi tymi smaki, z którymi zostanie połączony. Dużą zaletą tofu jest także skład, ponieważ zawiera on ogromne ilości białka, a także wapnia. Innym produktem pochodzącym z soi jest tempeh. Co ciekawe, w strukturze bardzo przypomina mięso. Jest to świetne źródło błonnika, a także co ciekawe, może być wykorzystywany jako probiotyk.
Bardzo ważnym elementem diety pozbawionym w całości lub częściowo mięsa, są warzywa, ponieważ stanowią one rewelacyjne źródło błonnika, a także węglowodanów, których deficyt może powstać po odstawieniu mięsa. Szczególnie poleca się więc szpinak, brokuły, buraki czy też ziemniaki.

Jak przygotować idealne smoothie – przepisy i porady

Redakcja veganama.pl

"Veganama" to innowacyjna redakcja internetowa, której głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia opartego na roślinnych produktach i wartościach wegańskich. Skupiając się na obszarach zdrowia, diety, urody, porad i przepisów kulinarnych, redakcja ta dostarcza czytelnikom szeroki zakres praktycznych informacji, inspiracji oraz kreatywnych pomysłów. Zespół redakcyjny "Veganama" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie zdrowego odżywiania, pielęgnacji urody oraz kulinariów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w drodze do lepszego samopoczucia i pełniejszego życia. Celem redakcji "Veganama" jest nie tylko inspirowanie do przejścia na dietę roślinną i wegański styl życia, ale także dostarczanie praktycznych wskazówek, prostych przepisów oraz cennych porad, które pomogą czytelnikom w osiągnięciu równowagi, zdrowia i piękna.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zupa wegetariańska
czym zastąpić mięso
dieta fleksitariańska

Jesteś zainteresowany reklamą?