Choć nazwy probiotyki i prebiotyki brzmią podobnie to jednak nie oznaczają tego samego. Są jednak ze sobą powiązane. Probiotykami nazywamy żywe organizmy, które dbają o nierozwijanie się w organizmie drobnoustrojów. Prebiotyki to z kolei produkty i suplementy, które wspierają równowagę flory jelitowej. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.
Czym są probiotyki?
Probiotyki są to żywe organizmy (bakterie i drożdżaki), które mają zdolność wytwarzania kwasu mlekowego. Jest to rodzaj organizmów, który pozytywnie wpływa na nasz organizm. Probiotyki są zazwyczaj składnikiem leków oraz suplementów diety, ale znaleźć je możemy również w produktach spożywanych przez nas na co dzień.
Zadaniem pożytecznych bakterii, które zawierają probiotyki jest utrzymywanie kwaśnego pH organizmu, a także zapobieganie rozwojowi infekcji. Niszczenie drobnoustrojów opiera się na wytwarzaniu przez bakterie probiotyczne nadtlenku wodoru. Patogenne bakterie nie potrafią wytwarzać enzymów zapobiegających nadtlenkowi wodoru, więc ulegają zniszczeniu.
Czym są prebiotyki?
Prebiotyki są to nietrawione składniki żywności, które mają dobry wpływ na organizm. Przejawia się on w stymulowaniu wzrostu dobroczynnych bakterii jelitowych. W jelitach gromadzą się zarówno pożyteczne jak i szkodliwe bakterie. Rolą prebiotyków jest dbać o skład jakościowy i ilościowy mikroflory jelitowej. Powodują one zwiększenie ilości pożytecznych bakterii.
Aby dany produkt żywnościowy (lub suplement) mógł być uznany za prebiotyk musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi on stymulować wzrost pożytecznych bakterii. Jego zadaniem jest także obniżanie pH flory jelitowej. Musi być on także odporny na hydrolizę, nie ulegać wchłanianiu w górnym odcinku przewodu pokarmowego oraz być stabilny w czasie przetwarzania żywności.
W jakim celu stosuje się probiotyki i prebiotyki?
Przyjmowanie probiotyków niesie za sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Przede wszystkim zwiększają one odporność. Zmniejszają one objawy nietolerancji na produkty mleczne, a także zmniejszają wchłanianie się cholesterolu z pokarmu. Co ważne – zmniejszają one ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.
A jakie pozytywne skutki niesie za sobą spożywanie prebiotyków? Po pierwsze: przywracają one równowagę mikroflory jelitowej. Posiadają także właściwości, które łagodzą zaparcia oraz zapobiegają biegunkom. Pozytywnie przyczyniają się one także do zwiększenia wchłaniania składników mineralnych, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia raka okrężnicy.