Przedszkole w Szwecji

W dzisiejszym wpisie słów kilka o przedszkolu w Szwecji. Spisywałam na bieżąco wszelkie informacje (póki pamiętałam szczegóły), bo pomyślałam, że taki wpis może pomóc rodzicom, którzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest wysłanie dziecka do przedszkola w nowym kraju. Zawsze jest pełno obaw, niewiadomych, więc liczę, że mój wpis rozjaśni parę spraw.

ZAPISY

Z tym jest dość łatwo. Choć myślałam, że będzie zupełnie inaczej czytając „internety”. Kiedy zdecydowaliśmy, że Matylda jest gotowa na przedszkole, wypełniliśmy aplikację internetową na stronie gminy, w której aktualnie mieszkamy. Aplikacja polegała (oprócz standardowych danych osobowych) na wybraniu trzech obiektów (zarówno prywatnych, publicznych oraz o różnych profilach np. Montessori). Do tego informacje o dochodach rodziców, sytuacji zawodowej, rodzeństwie itp. Do niektórych prywatnych placówek trzeba było napisać kilka słów, dlaczego akurat do tego przedszkola chcemy posłać nasze dziecię.  Zapisać można się w każdym momencie (my zapisaliśmy się w trakcie semestru zimowego). Gmina ma obowiązek przyznać dziecku miejsce w ciągu trzech miesięcy. I tak było właśnie u nas. Ponieważ w Szwecji większość spraw odbywa się przez pocztę, o przydzieleniu miejsca dowiedzieliśmy się właśnie w taki sposób. W piśmie od przedszkola była informacja do jakiej placówki dostała się Matylda (niestety nie było miejsc w tych trzech co wybraliśmy, więc chodziła do innego, ale również w niedalekiej odległości od domu).

przedszkole1

ZMIANA PRZEDSZKOLA

Jeżeli z jakiś przyczyn musimy zmienić dziecku przedszkole, składamy aplikację również przez internet i czekamy na odpowiedź, czy w danej placówce będzie miejsce. Dobrze jest zrobić to przed rozpoczęciem nowego semestru, jest wtedy łatwiej się dostać. Z tego co zdążyłam się dowiedzieć przy zmianie przedszkola Matyldy, dzieci, które miały już miejsce w innym obiekcie, są priorytetyzowane. Także nam udało się dostać, to tego, które wybraliśmy.

przedszkole4

PŁATNOŚCI

W Szwecji przedszkola są płatne. Każde. Kwota jaką płacimy za przedszkole jest wyliczana przez gminę na postawie dochodu rodziców i nie wykracza poza barnbidrag (zasiłek dla dziecka). Dla rodzeństwa są zniżki. Kwota jest niezależna od tego ile z tego czasu dziecko przebywało w przedszkolu. Jeżeli było tylko jeden dzień i tak płaci pełną miesięczną opłatę.

PODZIAŁ NA GRUPY

W obecnym przedszkolu Matyldy obowiązuje podział  podział na grupy 1- 3,5 lat i 3,5- 6 lat. Ona oczywiście jest w tej z młodszymi dziećmi. W jej grupie znajduje się 13 dzieci w różnym wieku (najmłodsza dziewczynka ma około 1.5 roku). Do opieki nad grupą są 3 panie.

przedszkole5

ADAPTACJA

O adaptacji oczywiście dowiedzieliśmy się z listów. Dostaliśmy najpierw dokument potwierdzający, że Matylda dostała się do danego przedszkola z informacją o tym kiedy zaczyna się adaptacja i ile będzie trwała. W kolejnym liście już bliżej rozpoczęcia, dostaliśmy dużo informacji praktycznych (co wziąć ze sobą, jakie ubranka, kiedy serwowane są posiłki, jakie zasady panują w przedszkolu, informacje o tym jak działać jak dziecko jest chore). Zaliczyliśmy już drugą adaptację w przedszkolu w Szwecji. W pierwszym Matylda była niespełna 4 miesiące. Adaptacja trwała jedynie 3 dni (planowo 14 dni) i poszła bardzo dobrze. W obydwu, te kilka dni miałam być cały czas w zasięgu wzroku Mati. W drugim ponieważ przychodziłam na cały dzień brałam udział również w posiłkach (mogłam zobaczyć i spróbować co jedzą dzieci, co było cennym doświadczeniem). Leżakowania nie zaliczyłam, bo Mati nie chciała spać o tak wczesnej porze(w jej grupie dzieci chodzą spać o 12:00), ale widziałam jak to wygląda. W poprzednim przedszkolu zostawialiśmy ją codziennie na 4h. Teraz po przeprowadzce zmieniliśmy przedszkole i nadal chodzi na 20 h w tygodniu, ale jest to rozłożone na 3 dni. W przedszkolu jest wówczas więcej personelu i wszystkie dzieci, które nie chodzą na „pełen etat” przychodzą w wybrane dni.

przedszkole9

 

ILE GODZIN W PRZEDSZKOLU

Matylda ze względu na to, że ja jestem w domu i opiekuje się Lili, może przychodzić na 20 h w tygodniu (chodzi we wtorki, środy i czwartki od 8:30 do 15:00). Dzieci rodziców pracujących chodzą wg. potrzeb, ale o tym jeszcze Wam napiszę później jak Lili pójdzie do przedszkola.

CO JEST POTRZEBNE

Na razie nie ma tego dużo, ale dodatkowo trzeba sobie sprawić stroje na różne dni tematyczne (jak we wszystkich przedszkolach np. dzień kiedy wszystkie dzieci przebierają się w książęta i księżniczki).

  • Podpisana odzież na zmianę.
  • Kalosze (które są na miejscu)
  • Wodoodporny kombinezon lub dwuczęściowy strój do zabawy (wersja zimowa i letnia)
  • Plecak na wycieczki (wersja spacerowa do lasu)
  • Bidon na wodę (wersja spacerowa do lasu)
  • Podkładka do siadania (wersja spacerowa do lasu)
  • Pieluchy, smoczek, przytulanka (jeżeli dziecko takowych potrzebuje)

Poza tym żadne przybory plastyczne, zeszyty itp., nie są potrzebne. Wszystko jest na miejscu.

przedszkole2

 

WYJŚCIA DO LASU

W wielu szwedzkich przedszkolach w ciągu dnia są organizowane wyjścia do lasu. U Matyldy ma miejsce to bardzo często, bo do lasu jest rzut beretem. Dostaliśmy od przedszkola list, co dziecko potrzebuje na takie wyprawy (plecak, strój przeciwdeszczowy, kalosze, podkładka pod pupę, bidon na wodę). Niestety nie uczestniczyłam w takiej wyprawie, ale z chęcią bym się przeszłam, bo musi to być fantastyczna sprawa dla dzieciaków.

POSIŁKI

O posiłkach napiszę więcej jak Matylda dłużej pochodzi do przedszkola. Dzieci w ciągu dnia jedzą w stałych porach:

  • 7:15-9:15 śniadanie
  • 11:00 lunch
  • 14:30 przekąska

Do tego w ciągu dnia co najmniej dwa razy dzieci dostają owoce. Są to najczęściej banany i jabłka eko oraz gruszki. Jeżeli chodzi o alergików, wegan i wegetarian, to z tego co zdążyłam się zorientować jest możliwość takich indywidualnych posiłków. W grupie Matyldy (oprócz niej) jest tylko jeden chłopiec, który nie pije krowiego mleka, więc razem dostają owsiane (Oatly). Jak narazie Matylda dostaje posiłki wegańskie, ale widzę, że jest co raz więcej pytań o alergie i testy, więc może nie być tak różowo jak myślałam. Aktualnie robię wywiad w tej kwestii na forach i w internecie.

przedszkole6

Veganama Opublikowane przez: