Muzeum Fotografiska

Wreszcie! Udało mi się dotrzeć do miejsca, o którym marzyłam od miesięcy. Zawsze coś stawało na przeszkodzie. W 30 urodziny byłam tak blisko jak się tylko da, dotarłam do budynku, ale niestety już na wystawy wejść się nie udało. Tym razem wszystko odbyło się jak trzeba. Uważam, że jest to obowiązkowe miejsce do zobaczenia podczas zwiedzania Sztokholmu.

Sam budynek muzeum jest bardzo interesujący. Jest to secesyjny budynek przemysłowy wybudowany w latach 1906-1910. Mieścił się w nim dom celny. Ceglana fasada została dobrze zachowana, a wnętrze zostało odnowione i przystosowane do działania muzeum. 5500 metrów kwadratowych zajmują wystawy, sklep, restauracja, kawiarnia i galeria zdjęć do kupienia.

To nie jest takie zwykłe muzeum. To miejsce tętniące życiem. Można tu nacieszyć oczy zdjęciami światowej klasy fotografów, kupić obrazy, albumy, zjeść coś, umówić się na spotkanie, a latem w ogródku przed muzeum napić się piwa i zjeść co nieco z grilla.

W restauracji jeszcze nie byłam, zabrakło mi czasu. Ale nie omieszkam Wam jeszcze o niej napisać, bo jest o czym. To miejsce uzyskało w tym roku główną nagrodę Dagens Nyheter’s Award Gold Dragon 2015 w jednej z kategorii. Kuchnia opiera się na lokalnych, organicznych warzywach sezonowych (są dostępne dania wegańskie), więc jestem jej bardzo ciekawa. A ponadto z restauracji jest ponoć jeden z najlepszych widoków na Sztokholm.

Sklepik w muzeum jest świetnie wyposażony. Chyba, aż za bardzo. Ciężko się opanować, żeby czegoś nie kupić. Albumy, plakaty, gadżety, książki do rysowania dla dzieci, pamiątkowe bluzy, pocztówki. Wszystko w dobrym guście, w minimalistcznym stylu. Teraz muzeum zrobiło również drugi sklepik z tym samym asortymentem w centrum miasta. Więc nawet jak nie będziecie mogli jechać do muzeum, to chociaż podjedźcie do sklepu na Sergels Torg, naprawdę warto.

Muzeum znajduje się przy stacji metra Slussen, 2 stacje od Centrum. Polecam Wam przejść się do tego miejsca również ze względu na piękne widoki nie tylko z restauracji, ale z samej okolicy. Idąc spacerem od pobliskiej stacji metra możecie zobaczyć piękną panoramę Gamla Stan, Djurgården i Skeppsholmen.

Same wystawy robią ogromne wrażenie, szczególnie portrety Martina Schoellera. To ciekawe doświadczenie zobaczyć te wszystkie znane osobistości ze wszystkimi niedoskonałościami z tak bliska. Wzbudzające wiele emocji były również zdjęcia szwedzkiego fotografa Magnusa Wennmana, obrazujące syryjskie dzieci w obozach dla uchodźców. Nie da się wobec nich przejść obojętnie.

urodziny5

urodziny7fotografiska9Fotografiska2fotografiska1fotografiska8fotografiska7fotografiska30fotografiska6fotografiska4fotografiska3fotografiska10Fotografiskafotografiska12fotografiska11fotografiska17fotografiska18fotografiska20fotografiska22fotografiska28

Veganama Opublikowane przez: