Drottningholm

Drottningholm nazywany „szwedzkim wersalem”. Rezydencja królewska Szwecji położona na wyspie Lovön, na zachodnich obrzeżach Sztokholmu. Zespół pałacowo–ogrodowy od 1991r. na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. My samochodem jechaliśmy tam z domu (Tyresö) 30 min. To nie nasza pierwsza wizyta w tym miejscu. Byliśmy tu jeszcze kiedy mieszkaliśmy w Södra Ängby (było bardzo blisko), a ja kilka razy biegałam w tej okolicy.

Cały teren jest ogromny. Głównym punktem jest renesansowy pałac w z XVI wieku otoczony barokowym ogrodem. W lewym skrzydle pałacu mieszka rodzina królewska, ale mimo to duża część budynku jest udostępniona dla zwiedzających. Na nas największe wrażenie zrobiły tereny zielone wokół siedziby królewskiej. Piękne rzeźby, fontanny, klomby oraz żywopłoty, które przypominają labirynt. Na terenie rezydencji wznosi się jeszcze kościół Drottnigholmskyrkan, Pawilon Chiński i gmach Teatru Drottningholm. Teatr ciągle funkcjonuje i od 1766 roku jest jedynym na świecie z oryginalnymi maszynami scenicznymi napędzanymi ręcznie oraz dekoracjami z XVII w.

Podczas naszego spaceru po ogrodach królewskich złapał nas przelotny deszcz, więc schowaliśmy się przed nim w Karamellan, czyli restauracjo–kawiarni znajdującej się niedaleko pałacu. Zamówiliśmy kawę, która była całkiem niezła. Mleko sojowe i bez laktozy dostępne bez problemu.

Lubię to miejsce. Matylda wybiegała się do woli. Poobserwowała kaczki, łabędzie i ogromne ilości ptaków, których nie mogłam zidentyfikować. Na trawie mnóstwo kocy piknikowych, biegające dzieci, ludzie z psami, trochę turystów. Nie ma przesadnych tłumów, cisza, spokój. Polecam Wam gorąco jak będziecie odwiedzać Sztokholm.

dro1 dro10 dro12 dro13 dro14 dro15 dro16 dro17 dro18 dro19dro22dro2dro17 dro21

dro20

dro4

dro23 dro3 dro5 dro6 dro7 dro8 dro9

Veganama Opublikowane przez: